Vnitřní klima a tepelná pohoda

Stínění oken / Vzduchotechnika s rekuperací tepla

Abychom se v domě cítili příjemně je potřeba zajistit optimální teplotní i vlhkostní podmínky prostředí a rovněž dostatek čerstvého vzduchu. Proto je velmi vhodné se bránit přehřívání objektu hlavně stíněním prosklených ploch na jižní a západní straně objektu. A o výměnu vzduchu se může postarat vzduchotechnika s rekuperační jednotkou a nebo jednoduchá klimatizace.

Stínění oken

V našich zeměpisných podmínkách je určitě výhodné využívat slunečních zisků v jarním a podzimním období. Přesto letní slunce může být velmi horké a tedy slunečního záření bývá nadbytek. Hlavně při zbudování velkých prosklených ploch orientovaných na jižní a hlavně západní stranu.
zaluzie Stínění oken může být pomocí různých konstrukcí :

- předokenní žaluzie - jedná se o nejčastější a rovněž nejvýhodnější řešení stínění svislých ploch. Žaluzie mohou být různých profilů a barev a tudíž mohou tvořit zajímavý architektonický prvek. Navíc se mohou naklánět a tím ovlivňovat i množství propouštěných slunečních paprsků do interiéru. Rovněž mohou sloužit i jako mechanická bariéra proti vniknutí nežádoucích návštěvníků do domu.

- předokenní rolety - jedná se o systém lamel, které jsou pevně spojeny do pásu, který je odvíjen z návinu. Tento systém umožňuje částečné nebo plné spuštění, bez další možnosti náklonu lamel. I tyto prvky mohou být vyrobeny v různých barvách. Rovněž velmi dobře slouží jako mechanická zábrana.

- interiérové stínění - může být řešeno formou žaluzií, rolet a dalšími systémy. Tyto prvky mají ovšem proti slunečnímu záření jen omezenou účinnost, protože tepelné záření proniká sklem do interiéru.

- stínění střešních oken - střešní okna je potřeba stínit opravdu účinně a to nejlépe předokenním systémem formou rolet. Střešní okna svojí instalací v nakloněné rovině umožňují snadnější pronikání tepelného záření skrz sklo, než svislá okna a tudíž i rychlejšímu zahřívání interiéru. Naopak větrání střešními okny bývá horší, tudíž i ochlazení podstřešních prostor trvá déle.

Více informací na www.isotra.cz

Vzduchotechnika s rekuperační jednotkou

vzt1
Instalace vzduchotechniky plní několik funkcí najednou - a to především výměnu vzduchu, odvod znečištěného nebo vlhkého vzduchu, předehřev nově přiváděného vzduchu, případně i topení a rovněž nástavbově i chlazení objektu. Před instalací této technologie je potřeba zhotovit speciální projekt, ve kterém musí být zhodnoceny požadavky klientů na využívání a rovněž správný návrh vzduchotechnické jednotky. Instalace představuje ne zcela zanedbatelnou investici, proto je vše potřeba nejprve správně naplánovat a vymyslet. Vzduchotechnika přináší do každého domu komfort v užívání a rovněž úspory ve vytápění objektu. Rovněž díky systému výstavby a snižování energií na vytápění objektů jsou instalace čím dál častější a v pasivních domech téměř nutností. Přesto se odborné i laické názory odlišují a není tedy jednoznačně stanoveno, zda musí být v NED a PD instalována.

Více informací na www.atrea.cz

 

 

 

 

Kontakt

tel:+420541240525
info@avanta.cz

Sídlo společnosti

AVANTA SYSTEME spol. s r.o.
Horova 62, 616 00 Brno